Czym tak naprawdę jest NLP?

Programowanie neurolingwistyczne (ang. neuro-linguistic programming, NLP) – wiedza na temat subiektywnego doświadczania, modelu skutecznej komunikacji oraz instrumentu zmiany osobistej. Zbiór technik komunikacji nastawionych na tworzenie i modyfikowanie wzorców postrzegania i myślenia u ludzi. Nazwa została wymyślona przez Johna Grindera i Richarda Bandlera.

Zawsze zwracam uwagę, jak często ludzie
chcą zyskać pewność siebie, a jak rzadko nabyć nowe umiejętności
- Richard Bandler.

O co w tym wszystkim chodzi? Jeśli obserwujesz to, co dzieje się na rynku pracy, możesz dojść do niepokojących wniosków: “Dlaczego mam iść na studia, uczyć się trudnych, dziwnych rzeczy, skoro mogę pójść na parę kursów NLP lub Coachingu i prowadzić szkolenia po tysiąc zł za parę godzin?”. Niestety obydwa pojęcia są ostatnio bardzo popularne. Nie dlatego jednak, że ludzie zastanawiają się w jaki sposób się rozwijać. Są popularne, ponieważ ludzie zastanawiają się, w jaki sposób zarobić więcej pieniędzy i komuś zaimponować. Jest to także moda. Każdy, kogo spytasz, ma już kołcza i każdy był już na jakimś kursie NLP. Zabawna sprawa, niedawno opowiadałem jednej osobie, jak ciekawe jest NLP i co można tym osiągnąć, korzystając z faktu, że zacząłem się go uczyć. Słuchała jak zaczarowana, na końcu jednak przypomniało się jej coś istotnego: “Wiesz co? Ja tu już chyba wszystko wiem, bo przecież mam certyfikat praktyka NLP” - tak to wszystko wygląda. Inna z kolei powiedziała mi kiedyś, czy umiem rozmawiać z klientami, bo przecież tam ważne jest NLP: “No bo wiesz, powiesz parę razy jak to jest dla nich dobre, powtórzysz DOBRE pięć razy i już klient jest nasz, to NLP właśnie”. Ciekawe. Myślisz sobie, dlaczego jeszcze się tego nie uczysz? Problem polega jedynie na tym, że powyższy opis do NLP ma się tak, jak kupienie samochodu po to, by jeść w nim krakersy.

NLP to nie jest pomysł na szybką kasę!
Od początku. Nasz mózg, a właściwie sposób jego funkcjonowania, jest wbrew pozorom dość przewidywalny i prosty. Działa on tak, że cały czas kolekcjonuje wzorce zachowań, których w ciągu dnia przyswajamy mnóstwo. Te wzorce to np. sposób, w jaki otwiera się większość drzwi, schemat ten zostaje zapamiętany. Po zebraniu schematów próbuje on w każdej możliwej sytuacji je odtworzyć i dopasować. Czyli kiedy już spotkasz jakieś dziwne, nowe drzwi, mimo wszystko będziesz miał umiejętności potrzebne do ich otwarcia. Wszystko to dzieje się oczywiście na wielką skalę i bardzo szybko. Ale jak sam widzisz, nie jest to zbyt kreatywne urządzenie, a jedynie opierające się o bardzo wydajną mechanikę, którą bliżej możesz poznać tutaj:


The Mechanism of Mind - Edward de Bono


Skoro działanie mózgu i naszego zachowania, można w jakiś sposób opisać i przeanalizować, to pojawia się pytanie, w jaki sposób to działanie kształtować i ukierunkować? Tym właśnie zajmuje się NLP. Jest to tak naprawdę zaprogramowanie istniejącej już maszyny w nowy sposób. Nazwa programowanie jest tutaj adekwatna, dlatego że to Ty będziesz decydował, jak twój umysł się zachowa, kształtował i instalował nowe wzorce. Co do złożoności tej dziedziny można powiedzieć tak: NLP bazuje na prostocie. Istnieje wiele gotowych, łatwych ćwiczeń rozwiązujących skomplikowane problemy. Nie jest to jednak proste, bo, by stworzyć te łatwe ćwiczenia, potrzebna jest ogromna wiedza i doświadczenie.

Właściwie wszystko
można zmienić - Virginia Satir

To prawda, przykładem może być tutaj zupełnie niepohamowana radość z faktu, że musisz iść jutro do pracy, której tak naprawdę wcześniej nienawidziłeś - w tym na przykład pomoże Ci NLP.

Jak zacząć? Jeśli nie masz pieniędzy, by wydawać je na dość drogie szkolenia, najlepiej zacząć od książek, myślę, że właśnie w takiej kolejności:




Zaawansowana i trudniejsza

I pamiętaj: NLP nie stworzono do tego, byś manipulował ludźmi wyłudzając od nich pieniądze. Stworzono je po to, byś rozwinął się do tego stopnia, by sami chcieli Ci je dać.

Komentarze


  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • Delicious
  • Google Buzz